הבמה שלכם

בכיתת החינוך שלי – כיתה ג’ יש תלמידה, בעלת רקע בעייתי, המתקשה לחזור לשגרת החיים בעקבות אירועי השנה האחרונה. היא עדיין מתעקשת לעטות מסכה גם כשהיא במרחב הפתוח, מאז משבר הטילים היא מערימה קשיים רבים על האם, מסרבת לבוא לבית הספר, וגם כשהיא בכיתה, היא מבקשת לשבת ליד השולחן שלי, ממתינה לי בפתח של חדר המורות, ומתנגדת לבוא לבית הספר ביום החופשי שלי.

לצערי, היא מסרבת לעת עתה לפנות לטיפול. האם יש לי דרך לעזור לה בעצמי? כיצד?


 

רבקה סגל, פסיכותרפיסטית CBT, יועצת חינוכית

 

מעריכה מאד את פנייתך ומסירותך לתלמידה.

היות ומצאת מסילות לליבה, חשוב שתשתמשי במתק לשונך כדי להסביר לה שבאמצעות טיפול אפשר לסייע לה מאד. נתון מעניין אומר, שמחצית מהילדים הסובלים מחרדות מסרבים ללכת לטיפול, ובמקרים מסוג זה חשוב לעדכן את ההורים שניתן בהחלט לטפל בילדה דרך ההורים. האֵם יכולה ללכת בעצמה להדרכה אצל מטפלת, וללמוד לעזור לה.

בינתיים את בוודאי שואלת את עצמך איך עלייך לנהוג מול הילדה, והאם ועד כמה מותר לך לאפשר לה להיצמד אלייך, או להסכים בשתיקה להישארות בבית עקב החרדה.

  • כלל ברזל: פעלי בצורה תומכת אך לא מגוננת. קבלי את סבלה של הילדה, לעולם על תזלזלי בפחד, השתדלי להבין את קשייה ולהעניק לה אמפתיה, אך מנגד הדריכי גם את האם להיזהר מהזדהות יתר, ולא לוותר לה על תפקוד אישי תקין.

  • בקשי מהאם להיות עוגן עבור הילדה. מעין נמל בסיס לשם היא תמיד יכול לחזור ולקבל הגנה מפני הגלים, גם את וגם האם תשדרנה תחושה של: ‘אני כאן, ואני עומדת בזה.’

  • דעי: מותר שילדה תחווה חרדה, חרדה לא הורגת. היזהרי מלשרת את החרדה באמצעות הצמדת הילדה לאם/ למורה. פעולות אלה רק מעצימות את החרדה כי הנה גם המבוגרים נחלצים לעזרתה. סימן שזה מסוכן.

אחלוק כאן טיפ חשוב להורים, מורות ויועצות, המהווה התחלת טיפול, ומקל מאד על הסימפטומים.

הגישי לילדה דף גדול וחלק, ובקשי ממנה לצייר את הפחד בצורה הכי ברורה, ולצבוע אותו בדיוק כפי שהיא מדמיינת אותו.

(המטרה: הפיכת הדמות לחיצונית. היא כבר לא חלק ממני, אלא יצור מוחשי שאפשר לתקשר איתו ולהילחם בו.)

כעת ננסה להגחיך מעט את הדמות. הוסיפו לה יחד משקפיים מצחיקות, אף ארוך, או כובע ליצן. נסינה לקרוא לו בשם מצחיק, אפשר לפנות אליו ולבקש ממנו להניח לה, מותר להעליב אותו, אפשר לדמיין שאנחנו שמים אותו בקופסא סגורה, אפשר להמציא משפט קסמים שמגרש יצורים מעצבנים, ואפשר גם לכתוב לו מכתב פיטורין…

צרפתי לך ציור אותנטי שציירה בחדר הטיפול ילדה אינטליגנטית בכיתה ה’, ואף מכתב אותו כתבה לפחד שלה ‘מר עטלפיהו’, כפי שכינתה אותו. פעילות הציור הקלה בבת אחת על הסימפטומים:

נשמח להיות בקשר

פוטר

לפרטים נוספים:

055-6755933